SIK KARŞILAŞILAN KOMBİ ARIZALARI

Kombim petekleri ısıtmıyor, nedeni ne olabilir?

Tesisatta hava olabilir bu durumda radyatörlerden hava alınması sorunu çözer. Sirkülasyon problemi olabilir, boru tesisatı doğru yapılmamış veya peteklerde çamurlaşma oluşup filtrede tıkanma olabilir bu durumda özellikle peteklerin üstleri altına göre daha sıcak olur veya yakın radyatörler çok ısınır, uzak olanlara sıcak su gitmeyeceğinden az ısınma olur, bu durumda uzman bir servisten yardım alıp sorunun çözülmesi gerekir. Mutlaka tesisat yapıldıktan sonra radyatörlerin ayar musluklarından debi ayarı yapılmalıdır.

Kombim çok sık devreye giriyor, ne yapabilirim?

Bunu kombinin üzerindeki alev ışığının yanıp yanmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Çok sık yanıp sönen ışık buna işaret eder. Kombide sirkülasyon gerçekleşmiyor olabilir. Sirkülasyon bozukluğu peteklerin kirlenip filteriyi tıkamasından olabilir bu durum pompanın bozulmasına ya da bloke olmasına sebeb olabilir.

Kombim ateşleme yapmıyor, sorun ne olabilir?

Kombilerde gaz, gaz armatürü tarafından sağlanır, yanma için gerekli hava fan tarafından sağlanır ve yanma odasında yakıt hava karışımı bulunur. Ateşleme elektrodları yakıt hava karışımını ateşleyerek yanma sağlar. Yanma odasına gaz girişi olurken iyonizasyon elektrodu ateşlemeyi denetler, ateşleme gerçekleşmiyor ise daha fazla gaz girişi kumanda panelinden durdurur. Elektrodlarda oluşan herhangi bir problem cihaz ekranında hata kodu olarak gösterilir. Elektrodlarda bir problem yok ise sorun gaz vanasından kaynaklanıyor olabilir.

Kombim çok yakıyor, nasıl bir sorun olabilir?

Isı yalıtımı olmaması binanın ısı kaybının fazla olmasına neden olur çünkü duvarlardan ve camlardan sürekli ısı kaçışı gerçekleşir. Duvar ne kadar ısı geçirme kabiliyeti düşük malzemelerden oluşuyorsa o kadar az ısı geçirir. Kombiyi sürekli yüksek sıcaklıklarda çalıştırmak daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Oda termostatı kullanımında benzer şekilde mümkün olduğunca düşük oda sıcaklıklarını ayarlamak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Kombi kullanılan binalarda katlar ve daireler arasında da ısı geçişi/kaybı olacağından boş olan ya da kombisi düşük sıcaklıklarda çalışan ya da çalışmayan dairelere ısı kaybı yaşanacaktır.

MERAK EDİLENLER

Kombiler ve ısınma teknolojilerinin kullanımı, bakımı ile ilgili bilgiler ve daha uzun ömürlü olması için yapmanız gerekenler.

Sık karşılaşılan kombi arızaları.

Bu bölümde çözümü oldukça basit olan ve sık karşılaştığımız kombi arızalarını nasıl giderebileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Detaylar »

Nasıl daha az doğalgaz tüketirim?

Artan doğalgaz maliyetleri ile ısınma giderlerimiz de önemli ölçüde yükseldi. Daha verimli petekler kullanmalı, kombi bakımızını zamanında yaptırmalısınız. Peki başka neler yapılabilir?

Detaylar »

Kombi nasıl seçilir?

Evinie alacağınız kombiyi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Her marka güvenilir mi? Kombilerin kapasiteleri nasıl belirlenir?

Detaylar »

Kombi arıza kodları.

Ünlü pek çok marka ve model için genel kombi arıza kodları ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz. Bu kodlarla arızanın tespiti daha kolay gerçekleştirilebilir.

Detaylar »

RANDEVU OLUŞTUR
BİZE ULAŞIN

Adres
Yenişehir Mah. Şht. Pyd. Çvş. Tuncay Özçoban Cad.
Merkezefendi / DENİZLİ

Telefon
0538 318 95 65

E-Posta
[email protected]

Bizi Takip Edin
Facebook
Instagram