DOĞALGAZ TASARRUFU YAPMANIN YOLLARI

Kombili evlerde doğalgaz tasarrufu için nelere dikkat etmeli?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için öncelikli kriter binanın ısı kaybının az olmasıdır. Isı kaybını önlemenin yöntemi ise iyi izolasyondur. Yüksek verimli bir cihaz almak ve önce yalıtım yaptırmak en ideal koşuldur. Yoğuşmalı cihazları kullanmak konvansiyonel cihazlara göre daha fazla yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar. Bu durumda cihazı düşük sıcaklıklarla işletmek cihaz verimini yükseltecektir. Diğer önemli bir etken termostat kullanımıdır. Termostat kullanımı yalnızca gereken kadar enerji üretimini sağlar. Oda termostatı kullanımı ayarlanan oda sıcaklığına yaklaşıldığında cihazın kapasitesini kısarak modülasyon yapmasını sağlar bu da cihazın dur-kalk yapma sayısını azaltır ve yakıt tüketimini azaltır. Dış hava termostatı ile çalışma durumunda ise dış hava sıcaklığına göre cihazın çıkış suyu sıcaklığı termostat tarafından bir eğri vasıtası ile belirlenir ve soğuk havalarda daha yüksek sıcaklıkta su, ılık havalarda ise daha düşük çıkış suyu sıcaklığı üretimi sağlanır. Bu da gereken kadar enerji üretimi demektir.

Doğalgazı ekonomik kullanmak için ısıtma tesisatının nasıl olması gerekir?

Tesisatın yoğuşmalı kombi kullanımında düşük sıcaklıklarla çalışmaya uygun olması sistem verimini yükseltir. Boru çapları ve radyatörler doğru seçilmeli bu sayede ısı transferi en verimli ve kayıpsız şekilde gerçekleşebilir. Bu yapılmazsa her odanın istediği şekilde ısınması sağlanamayabilir. Yani bazı odalar istenenden daha fazla bazıları daha az ısınabilir. Dış havaya bağlı veya oda sıcaklığına bağlı işletim yapan termostat kullanarak istenen oda sıcaklığına ulaşmak için gereken çıkış suyu sıcaklığı otomatik olarak ayarlanır ve uygun çıkış suyu sıcaklığı ile çalışmak ekonomi sağlar. Zaman programı yapmak, evde bulunulmadığı zamanlarda belli bir sıcaklıkta ayarda tutmak ekonomi yapılmasını sağlar.

Küçük evlerde doğalgaz sobası kullanmak kombiye göre daha mı avantajlı?

Sobanın ilk yatırım maliyeti kombili sisteme göre daha az olsa da kullanım suyu ısıtmak için ilave bir cihaz kullanımı gerekecektir. Sıcak kullanım suyu üretiminde doğalgaz kullanımı, elektrik ve LPG’den daha ekonomik bir yöntemdir. Soba sadece bulunduğu mahali ısıtacağından konforlu bir ısıtma yöntemi değildir. Isının dağıtılması açısından her odada bulunan radyatörler daha konforlu bir yöntemdir.

Doğalgazda kombi mi merkezi sistemler mi daha karlı?

Apartmanlarda merkezi sistemler izolasyonlu binalarda ve maliyet paylaşımının doğru yapıldığı durumlarda uygun bir yöntemdir. Her daire istediği sıcaklığa tek bir merkezden ısıtılabilir ve paylaşım adaletli yapılabilir. Kombi kullanımı özellikle daireler arasında izolasyon bulunmadığında ısı kaçışı artacağından kullanıcılara daha maliyetli bir yöntem olabilir. Merkezi sistem bazı kazanlarda gerekenden daha fazla enerji üretimi gerçekleşebilir. Burada sistemin modülasyon aralığının geniş olması ve kumanda sisteminin gelişmiş olması önemlidir. Kullanım suyu açısından kombi daha ekonomiktir.

MERAK EDİLENLER

Kombiler ve ısınma teknolojilerinin kullanımı, bakımı ile ilgili bilgiler ve daha uzun ömürlü olması için yapmanız gerekenler.

Sık karşılaşılan kombi arızaları.

Bu bölümde çözümü oldukça basit olan ve sık karşılaştığımız kombi arızalarını nasıl giderebileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Detaylar »

Nasıl daha az doğalgaz tüketirim?

Artan doğalgaz maliyetleri ile ısınma giderlerimiz de önemli ölçüde yükseldi. Daha verimli petekler kullanmalı, kombi bakımızını zamanında yaptırmalısınız. Peki başka neler yapılabilir?

Detaylar »

Kombi nasıl seçilir?

Evinie alacağınız kombiyi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Her marka güvenilir mi? Kombilerin kapasiteleri nasıl belirlenir?

Detaylar »

Kombi arıza kodları.

Ünlü pek çok marka ve model için genel kombi arıza kodları ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz. Bu kodlarla arızanın tespiti daha kolay gerçekleştirilebilir.

Detaylar »

RANDEVU OLUŞTUR
BİZE ULAŞIN

Adres
Yenişehir Mah. Şht. Pyd. Çvş. Tuncay Özçoban Cad.
Merkezefendi / DENİZLİ

Telefon
0538 318 95 65

E-Posta
[email protected]

Bizi Takip Edin
Facebook
Instagram